1961 Sportman of the Year winner Noel Hall receives his trophy from Heinz representative Mr DG Kay.Photo Daily Examiner Archives
1961 Sportman of the Year winner Noel Hall receives his trophy from Heinz representative Mr DG Kay.Photo Daily Examiner Archives Daily Examiner Archives

Sports awards hall of fame from 1960-2014

Daily Examiner Sports Star of the Year 1960-2008

1960: Jack Clark (bowls), Grafton  

1961: Noel Hall (car racing), Woolgoolga  

1962: Anne Nelson (swimming), Grafton  

1963: Kevin Brindle (cycling), South Grafton  

1964: Diane Mulligan (equestrienne), Grafton  

1965: Errol Ellis (cycling), South Grafton  

1966: Ron Moloney (surfing), Harwood   

1967: Laura Farrar (bowls), Dorrigo

  1968: Gordon Mann (bowls), Nambucca Heads  

1969: Darcy Baker (rough riding), South Grafton  

1970: Frank Soars (bowls), Maclean  

1971: Kevin Nichols (cycling), South Grafton  

1972: Jim Schafer (pentathlon), Grafton  

1973: Malcolm Fuller (canoeing), South Grafton  

1974: Peter Skennar (sailing), Grafton  

1975: Cheryl Everson (rowing), Iluka  

1976: Del Jackson (bowls), Sawtell  

1977: Peter Clifford (cricket), Bellingen  

1978: Peter Wuoti (golf), Sawtell  

1979: John and Brett Felton (canoeing), South Grafton  

1980: Laurie Stephenson (campdrafting), Mylneford  

1981: Robert Delderfield (canoeing), Coffs Harbour  

1982: Greg Robertson (diving), Grafton  

1983: John Felton (canoeing), South Grafton  

1984: Jason Alchin (rugby league), Coffs Harbour  

1985: Bruce Pole (slalom canoeing), South Grafton  

1986: Rodney Nugent (athletics), South Grafton  

1987: Rodney Nugent (athletics), South Grafton  

1988: Rodney Nugent (athletics), South Grafton  

1989: Andrew Landenberger (sailing), Grafton  

1990: Noel Everson (rowing), Iluka  

1991: Rees Duncan (wave skiing), Woolgoolga   

1992: Tanya Burrows (BMX cycling), Toormina  

1993: John McClymont (athletics), Junction Hill  

1994: Kelly Blanch (tennis), Grafton  

1995: Stephen Hill (campdrafting), upper Clarence  

1996: Russell Smidt (canoeing), South Grafton  

1997: Michelle Dalrymple (athletics), Harwood  

1998: Keith Elliott (athletics), South Grafton  

1999: Joy Hayman (ten pin bowling), Junction Hill  

2000: Cameron Pilley (squash), Yamba  

2001: Adam Wood (surf life saving), Woolgoolga  

2002: Donna Urquhart (squash), Yamba  

2003: Donna Urquhart (squash), Yamba  

2004: Kathy Pryor (kneeboarding), Yamba  

2005: Jacob Lollback (surf life saving), Grafton  

2006: Gabrielle King (sailing), Ashby  

2007: James Linger (baseball), Grafton  

2008: Shaun Davison (rugby league), Grafton  

Jetts Fitness Clarence Valley Sportsperson of the Year

2014: Michael Russ (hockey), Grafton  

2015: Announced tonight  



Hunters target wild dog controls in lead up to State poll

premium_icon Hunters target wild dog controls in lead up to State poll

Politicians invited to meeting to discuss wild dog controls.

Fire-affected residents told to prepare now for Cyclone Oma

premium_icon Fire-affected residents told to prepare now for Cyclone Oma

Firefighters continue work ahead of potential cyclonic winds

Maclean set to host inaugural bat festival

premium_icon Maclean set to host inaugural bat festival

Event showcases wildlife and environment to the community